Giysilerinizin Bakımı
 

Hem giysilerinizi hem çevreyi korumak için ürünlerinizi doğru yıkayın!
Giysilerinizi bilinçli yıkamaniz hem çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltarak dogal kaynaklarin korunmasina katkida bulunur, hem de giysinin ömrünü uzatir.

Yıkama talımatları

 

Satın aldığınız giysinin yıkama talimatları arasında bazen ürünün bakımıyla ilgili ek bilgiler bulunur. Burada, bazı kumaş ve giysilerin bakımı için birkaç ipucu daha sunuyoruz.

 

Ayrıntılar

 

Giysiyi yıkamadan önce, çikartilabilen aksesuar ve detaylari çikartip cırt cırt (Velcro) ve fermuarlarini kapatin. Naylon çorapları ve çıkarılmayan aksesuarlarin oldugu hassas giysileri yıkarkenn çamasır filesi kullanın.

 

Sarkabilen örgüler/narin giyisiler

 

Sarkabilen örgü giysiler, makineden çıkarılınca şekli düzeltildikten sonra bozulmamaları için asılarak değil, serilerek kurutulmalıdır. Bu nedenle bu giysilere “Sererek kurutun” yazan ek bir etiket konmuştur.

 

Keten

 

Doğal bir kumaş olan keten, ıslandığında kolayca şeklini kaybedebilir. Ancak sıcak buharlı ütüyle şeklini düzeltmek mümkündür. Kumaşın solmasını önlemek için tersinden ütülemeniz tavsiye edilir.

 

Viskoz

 

Doğal bir kumaş olan viskoz, ıslandığında kolayca şeklini kaybedebilir. Ancak buharlı ütüyle şeklini düzeltmek mümkündür.

 

İpek

 

Çok hassas bir kumaş olan ipek dikkatli kullanılmalıdır. İpek giysileri, hassas çamasırlar için yapilmis deterjanla yikayin ve islakken germekten ya da çekistirmekten kaçinin.

 

Yünlü

 

Yünlü giysileri havalandirmak çogu zaman yeterli olur. Yıkamaniz gerektiginde ise hassas çamasırlar için üretilmis deterjan kullanmalısınız. Yünlüleri, elde yıkayın veya çamasır makinesinde yünlü veya elde yıkama programını kullanin. Matlaşmaması için yıkadıktan sonra ütülemeyi unutmayin.

 

Kot

 

Kot pantolonun renginin atmamasi için tersyüz edilip yıkanması gerekir. Kırışmayı önlemek için yıkama biter bitmez makineden çıkarın. Kotun kendine özgü görünümü, uygulanan özel boyama yönteminden ileri gelir. Bunun sonucunda, kumaşın yüzeyinde kalan ufak pigment (boyar madde) parçaciklari zamanla dökülebilir.

 

Deri

 

Deri ve süet ürünlerin deri temizleyiciye verilmesi gerekir.

 

Kuş tüyü montlar

 

Anorağı kurutmadan önce makinenin içine tenis topu koyarsaniz, içindeki kuş-tüyü eşit dağılır. Kuş tüyünün tamamen kuruması gerekir.

 

Yağmurluk

 

Yağmurluğun asılarak kurumaya bırakılması gerekir. Isıtmalı çamasir kurutma makinasında kurutacaksaniz, düşük sıcaklığa ayarlamanız önemlidir.

 

 
 Ürün bakımı ve çevre:
 

Modaonda.com, çevre üzerindeki olumsuz etkilerimizi en aza indirme amacıyla üretim ve nakliyede çevre konularını dikkate alarak davranır. Ancak enerji tüketimi içinde en büyük pay, çamaşır yıkama faaliyetinindir.

 

Bir tişörtün yaşam çevrimi boyunca makinede yıkama, kurutma ve ütüleme sırasındaki enerji tüketimi.

Photobucket

Bir pamuklu tişörtün yaşam çevrimi boyunca enerji tüketimi dağılımı. “Kullanım” evresi şunları kapsar: Makinede kurutma ve ütüleme de dahil olmak üzere 25 kez 60°C sıcaklıkta yıkama. (Kaynak: “Well dressed?” Yayıncı: University of Cambridge Institute for Manufacturing)

 • Giysileri gereksiz yere yıkamayın

 • Giysileri kirlenmeden yıkamayın. Çoğu zaman havalandırmak ve fırçalamak da yeterlidir.

 

 • Çamaşırı daha düşük sıcaklıkta yıkayın

 •   Ürün etiketlerine daima giysinin dayanabileceği en yüksek sıcaklık yazılır. Enerji tasarrufu için daha düşük sıcaklıkta da yıkayabilirsiniz. Çoğu deterjan, düşük sıcaklıkta da aynı etkiyi gösterir. Çamaşırı 40°C sıcaklıkta yıkarken kullandığınız enerji, 60°C sıcaklıkta kullandığınızın neredeyse yarısı kadardır. Modaonda.com, çok kirli çamaşırlar ile iç çamaşırlarının daima belirtilen en yüksek sıcaklıkta yıkanmasını tavsiye eder. Ama giysilerinizi asla yıkama talimatlarında belirtilenden daha yüksek sıcaklıkta yıkamayın.

 

 • Çamaşır makinenizi doldurun

 • Giysileri rengine ve yıkama sıcaklığına göre ayırın. Çamaşır makinenizi sonuna kadar doldurun, ama aşırı yüklemeyin. Yumruğunuzu çamaşırları bastırıp sıkıştırmadan makinenin içine sokabiliyorsanız, makine dolmuştur. Enerji tasarrufu yapan yıkama programı kullanın – modern çamaşır makinelerinin çoğunda bulunur.

 

 • “Yeşil” deterjan kullanın

 • Optik ağartıcı ve fosfat içermeyen çevre dostu deterjanlardan kullanın, çünkü bu maddeler doğaya karıştığında çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Deterjanı ambalajında belirtilen dozlarda kullanın. Belirtilen miktarın üstünde deterjan kullanmak, giysilerinizi daha da temiz yapmaz. Doğru dozu uygulayabilmek için kullandığınız suyun sertlik derecesini bilmeniz gerekir.

  Yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Ancak modaonda, akrilik giysilerde yumuşatıcı kullanılmasını önermektedir, böylece yıkama sonrası çamaşırın elektriklenmesi önlenir.

 

 • Kuru temizleme kullanmayın

 • Kuru temizlemede giysiler organik çözücü maddelerle temizlenmektedir. Bu çözücü maddenin doğaya karışması çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Satışa sunduğumuz giysilerden ancak ufak bir bölümü yalnızca kuru temizleme gerektirir, çünkü bunlarda ya aksesuar ve detaylar vardır ya da kullanılan kumaş evde yapılan yıkamada solar veya şeklini kaybeder. Günümüzde kuru temizlemede de daha yeşil yöntemler kullanılmaktadır, sözgelimi sanayiden geri kazanılmış karbondioksitin kullanılması gibi. Bu tür kuru temizlemede doğaya kimyasal atık karışmaz.

 

 • Giysilerinizi dışarıda kurutun

 • Çamaşır kurutma makineleri büyük miktarlarda enerji tükettiğinden, giysilerin dışarıda kurutulması önerilmektedir. Daha çabuk kurumalarını sağlamak için makineden çıkarmadan önce sıkma programını kullanın.

 

 • Kullanmadığınız giysileri başkalarına verin

 • Artık kullanmadığınız giysileri başkalarına verir veya bir hayır kurumuna gönderirseniz, giysinin ömrü uzamış olacaktır.
 Ürün Bakım İşaretleri
 
Photobucket